Menu
Your Cart

Тепловий насос

Що таке тепловий насос?

Теплові насоси — це складні системи, які примножують теплову енергію, отриману з альтернативних джерел, а потім направляють її на опалення приміщень. В якості джерела тепла може бути земля, навколишнє повітря або грунтові води.

Теплонасоси використовуються не тільки у будинках, але й у різних технологічних процесах, промисловій сфері, будівництві. Вони також застосовуються для нагріву води, наприклад, у басейнах.

Чому теплові насоси — вигідна заміна газового та електричного опалення

Сонце та повітря є джерелами невичерпного низькотемпературного тепла. Така теплова енергія — безкоштовна та поновлювана.

Тепловий насос переносить або перекачує цю енергію з одного середовища в інше. Про принцип роботи теплового насоса — далі у статті.

Як працює тепловий насос для опалення будинку

У конструкції насосів задіяний контур з циркулюючим у ньому холодоагентом, на зразок того, як це реалізовано у холодильних агрегатах. Однак теплонасос працює інакше: пристрій забирає теплову енергію від навколишнього середовища, перетворюючи її в корисну для приміщення. Виходить своєрідний «холодильник навпаки».

Принцип дії теплонасоса

Розбираючись у тому, що таке тепловий насос і як він працює, важливо виділити 5 етапів:

  1. Закипання фреону у випарнику.
  2. Стиснення холодоагенту компресором.
  3. Передача тепла конденсатора опалювальному контуру.
  4. Проходження охолодженого сконденсованого холодоагенту через дросельний клапан.
  5. Повернення охолодженого та рідкого фреону у теплообмінник випарника.

Призначення теплових насосів — опалення та охолодження. Додатковою функцією є нагрів води для використання у побуті або на виробництві. Це найбільш функціональне обладнання у порівнянні з будь-якими котлами або кондиціонерами.

Працює тепловий насос дуже економно, адже він витрачає енергію тільки на роботу компресора та циркуляційних насосів. Енергоефективність обладнання дуже висока. Коефіцієнт перетворення енергії досягає 4-6 і навіть вище. Це означає, що кожен використаний кіловат енергії перетворюється тепловими насосами в 3-5 кіловат тепла, що йдуть на обігрів будинку або на нагрів води.

Як приклад: газовий котел, з огляду на діючі тарифи на газ, у 2-3 рази дорожче в експлуатації, ніж тепловий насос. За обігрів будинку або нагрів води тепловим насосом потрібно платити значно менше, ніж при використанні електрокотла чи бойлера. Економія витрат на опалення може сягати 75-80%!

Звідки тепловий насос може отримувати тепло

Існує багато способів знизити витрати на опалення. Одним з найбільш ефективних є саме використання теплонасосів. Це обладнання може діставати теплову енергію з:

  • підземних грунтових вод на глибині до 15-20 м;
  • майданчиків ґрунту з глибиною укладання горизонтального колектора до 1,2-1,5 м;
  • глибоких пробурених свердловин глибиною до 40-50 м;
  • найближчої водойми.

Типи теплових насосів

Існують системи, що використовують тепло повітряного середовища, геотермальну теплову енергію або пристрої, які отримують гідротермальне тепло. Виділимо кілька основних типів теплонасосів.

Геотермальний (грунт-вода) тепловий насос: що це таке

Що таке теплові насоси геотермального типу? Це система, що черпає надлишки тепла з шару поверхневого ґрунту, глибинних свердловин або найближчої водойми. На глибині, що трохи нижче за шар, який промерзає, температура землі завжди вище нуля — до +5 … 10°C. За літній час земля накопичує досить тепла, щоб грунтовий тепловий насос зміг опалювати приміщення протягом усієї зими.

Для накопичення тепла укладається трубчастий пластиковий колектор або опускаються подвійні зонди, в яких циркулює теплоносій, стійкий до замерзання. Чим більше житлової площі, тим довші труби колектора або глибина зондів. Питома потужність тепла для різних грунтів може варіюватися від 8 до 32 Вт/м². Враховують також характеристики грунту та його шарів, що потребує геологічних вимірів.

Гідротермальні (вода-вода) теплові насоси: що це таке

Принцип роботи такого теплонасоса заснований на добуванні тепла з підземних вод. Температура води на глибині цілий рік тримається на позначці близько +10 °С. Слід зауважити, що обладнання досить складне при монтажі та в обслуговуванні.

Для монтажу такого обладнання потрібно провести аналіз глибини водного горизонту, а також кількості, якості та чистоти води. Його функціональні можливості та продуктивність не залежать від атмосферних умов або сезону. Коефіцієнт перетворення енергії для водяного насоса досягає 5, а в деяких випадках може бути ще вище.

Насос тепловий вода-вода — вигідний варіант тільки за умови правильного підбору та розрахунку обладнання, а також висококваліфікованого монтажу та пусконалагодження.

Зверніть увагу: ціна геотермального та водяного теплового насосу досить висока. Це обумовлено необхідністю проведення попередніх досліджень і дорогих монтажних робіт.

Аеротермальні (повітря-вода) теплові насоси: що це

Такий теплонасос відрізняється демократичною ціною та простий при встановленні. Він підходить для інтеграції у модернізовану систему опалення, а також легко встановлюється та швидко окупається при експлуатації у новому будинку. Оскільки його теплова продуктивність залежить від температури навколишнього середовища, повітряний тепловий насос вигідно використовувати в бівалентних схемах, з іншим резервним джерелом тепла.

Загальна потужність теплового насоса з резервним джерелом стає меншою, як і його вартість. При цьому така система теплових насосів відрізняється оптимальною енергоефективністю та економічністю.

Розрізняють моноблочну компоновку або комплект, що включає зовнішній та внутрішній блоки. Повітряний інверторний тепловий насос точно і економно відповідає на пріоритетні навантаження по теплу, гарячому водопостачанню або холоду. Коефіцієнт енергоефективності цих систем — до 5 і більше, вони здатні працювати навіть при температурі зовнішнього середовища до -25°C.

Це найбільш популярні теплові насоси для впровадження у помірному кліматі на більшості територій України. Таке обладнання швидко окупається та підходить для встановлення у новому будинку як у містах-мільйонниках, так і в регіонах.

Чудовим прикладом теплового насоса повітря-вода є серії Arctic Home Basic і Arctic Home Smart — високоефективне обладнання компанії Mycond.

Більше про теплові насоси бренду Mycond ви можете дізнатися тут.

Що таке тепловий насос повітря-повітря

Теплонасос, який використовує тепло вентиляційного або зовнішнього повітря, за схемою своєї роботи схожий на кондиціонер, який працює на «охолодження/обігрів». Однак його пріоритетом завжди залишається опалення.

Такі теплові насоси відрізняються чудовою енергоефективністю у будь-яку пору року. Крім цього, вони можуть бути обладнані комплектом для забезпечення гарячої води.

Переваги теплових насосів

Будь-який тепловий насос — це ефективне обладнання, що має безліч сильних сторін:

  • Використовуються інноваційні технології для теплопостачання, кондиціонування та гарячого водопостачання (ГВП).
  • Витрати на опалення та ГВП знижуються у кілька разів.
  • Тепловий насос характеризується екологічною чистотою: немає викидів CO2, тому навколишнє середовище не забруднюється.
  • Не потрібні нагляд, узгодження, постійний контроль за безпекою обладнання.
  • Контроль мікроклімату здійснюється за допомогою спеціальних датчиків температури та вологи.

Як вибрати теплонасос: поради фахівця

Насоси теплові представлені безліччю моделей з різними характеристиками, тому для правильного вибору цього устаткування потрібно врахувати багато нюансів. У першу чергу такі:

  • Розрахувати теплову потужність пристрою, яка повинна покрити будь-які тепловтрати будівлі, враховуючи й ті, що виникають у найбільш холодну пору року. При цьому треба розрахувати середню зимову температуру для вашого міста.
  • Враховувати кліматичні умови регіону, якщо використовується насос повітря-повітря. Важливо правильно вибрати точку бівалентності — критичну позначку, коли система теплового насоса повинна перейти на резервний обігрівач.
  • Передбачити, яка кількість тепла повинна подаватися обладнання протягом 1 години, щоб температура повітря у приміщенні відповідала заданому значенню.

Тут треба зауважити, що найкращим є точний розрахунок фахівцями. Слід врахувати розміри вікон, товщину та матеріал виготовлення стін, а безпосередньо для підрахунку потужності обладнання потрібно використовувати складні формули.

Економічні та ефективні теплові насоси

З правильно підібраним тепловим насосом ви можете забути про проблеми з опаленням приміщень і заощадити за рахунок використання теплової енергії з поновлюваних джерел. Однак тільки висококваліфіковані фахівці зможуть підібрати потрібне обладнання. При цьому професіонали будуть враховувати зв’язок з конкретною ділянкою приватного будинку, інженерні системи, планування будівлі та багато інших нюансів.

Від правильних розрахунків залежать вартість системи, її ефективність і надійність.

Для реалізації таких проектів необхідно звернутися до професіоналів, які допоможуть вам вибрати найкращий варіант, який підійде вам за потужністю та ціною.

Написати нам

We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.